Jakie są obowiązki zakładu pogrzebowego?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym momentem dla każdego człowieka. Wszystkie przygotowania i formalności stają się bardzo problematyczne. Jednak, co tak właściwie ma do zaoferowania zakład pogrzebowy?

Pierwszym, głównym obowiązkiem jest oczywiście stały kontakt z rodziną zmarłej osoby. Dom pogrzebowy zajmuje się również kremacja zwłok warszawa i transportem zwłok, przy pomocy specjalnego pojazdu – karawanu – w bezpieczny sposób do chłodni. Przygotowuje również uroczystość pogrzebową na cmentarzu, a czasem także w kościele.

Kolejnym obowiązkiem jest pomoc w załatwieniu formalności. Profesjonalny zakład pogrzebowy zadba o uściślenie spraw urzędowych, a niektóre firmy udadzą się również do Urzędu Stanu Cywilnego w celu poinformowania o śmierci oraz zdobycia aktu zgonu, który jest podstawowym dokumentem, umożliwiającym przeprowadzenie pogrzebu. Dodatkowym obowiązkiem jest załatwienie spraw z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w celu pozyskania zasiłku pogrzebowego dla rodziny.

Innym obowiązkiem jest zadbanie o konsolację, czyli stypę. Profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują zorganizowanie stypy dla rodziny oraz bliskich pogrążonych w smutku i żałobie. Domy pogrzebowe powinny czynnie współpracować z lokalami gastronomicznymi, które są w stanie przygotować takie przyjęcie. Jest to ważny aspekt, który pozwala odciążyć rodzinę z takiego obowiązku.

Pogrzeby nie zawsze są przygotowywane w jednakowym czasie. Wszystko zależy od kilku czynników takich jak: terminy w kościele i na cmentarzu, a także czy okoliczności śmierci są jasne. Jeśli nie, pogrzeb może zostać zorganizowany dopiero po śledztwie i wyrażeniu zgody przez lekarza lub prokuratora.