Lubisz liczyć? Zostań księgowym!

Coraz więcej osób, które pracują w rachunkowości lub dziedzinach pokrewnych, postanawia usystematyzować swoją wiedzę kończąc kursy dla księgowych. Jednym ze stowarzyszeń realizujących ofertę takich kursów jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z oddziałami w prawie wszystkich miastach w kraju. Można tu ukończyć np. „Kurs księgowego”, czyli rachunkowość od podstaw, „Kurs specjalisty do spraw rachunkowości”, czyli tzw. samodzielny księgowy oraz „Kurs na głównego księgowego”. Po ukończeniu szkolenia i zdanym egzaminie, otrzymamy certyfikat księgowego wraz z opisem specyfikacji kursu zgodny z wymogami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ponadto stowarzyszenie oferuje współpracę dla księgowych, którzy zapragną należeć do organizacji, polegającą na dokształcaniu ich na bieżąco w zmianach dotyczących rachunkowości oraz w razie potrzeby pomogą w znalezieniu zatrudnienia. Certyfikat księgowego otwiera drogę do znalezienia lepiej płatnej pracy lub zawalczenia o wyższe stawki wynagrodzenia w dotychczasowym miejscu pracy – jak zostać księgową?.
Analizując rynek pracy i aktualne oferty można zauważyć, że zawód księgowego jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku, na co wskazuje mnogość ogłoszeń tego zawodu dotyczących. Stąd kursy dla księgowych cieszą się ogromną popularnością, na co wskazuje fakt, że po zapisaniu się na nie, oczekujemy w kolejce. Same szkolenia realizowane są w trybie weekendowym, wieczorowym lub dziennym.
Kurs „Rachunkowość od podstaw” jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną prowadzić lub już prowadzą własną działalność, ponieważ ukończenie go daje możliwość prowadzenia księgowości samodzielnie, a za tym idzie zmniejszenie kosztów. Poza tym, nawet jeśli nie chcemy prowadzić własnej rachunkowości, to i tak dobrze wiedzieć na czym praca księgowego polega i za co płacimy.
Oczywiście, tak jak w każdym zawodzie, istnieją też gorsze strony wyboru tej ścieżki kariery. Przede wszystkim jest to praca bardzo odpowiedzialna, wymagająca ciągłego dokształcania się w zakresie zmian, które bardzo szybko następują. Księgowych obowiązuje także kodeks etyczny, którego muszą przestrzegać, ponieważ to oni ostatecznie odpowiadają za to, aby w danej firmie przestrzegane było prawo jeśli chodzi o finanse i zobowiązania wobec państwa.
Ponadto jest to praca związana z ciągłym liczeniem, co sprawia, że nasz mózg wprawiony jest przez cały czas w wysokie obroty i tak jak w każdym zawodzie nie wszyscy będą się dobrze czuć w takiej pracy lub posiadać odpowiednie predyspozycje do jej wykonywania.